Zadzwoń do nas Napisz do nas

Blog

Sprzedaży biletów lotniczych grupowych w Ryanair i WizzAir

Ryanair

Ryanair oferuje pakiet grupowy dla co najmniej 15 osób. Rezerwacja grupowa daje pewne korzyści, takie jak:

– Stała cena biletu – bez względu na późniejsze zmiany cen biletów w systemie.

– Możliwość zmiany nazwisk pasażerów bez opłat do 14 dni przed podróżą.

WizzAir

W WizzAir oferta dla grup dotyczy rezerwacji dla minimum 16 osób. Korzyści to:

– Stała cenaza osobę, niezależnie od wahań cen biletów.

– Możliwość zmiany danych pasażerów (np. nazwisk) do 72 godzin przed odlotem.

– Elastyczne płatności – przy rezerwacji można wpłacić zaliczkę, a resztę kwoty uregulować do 30 dni przed odlotem.

Aby skorzystać z tej oferty, należy skontaktować się z naszym działem rezerwacji grupowych lub wypełnić formularz zapytania.

2024-10-01

Odkryj na nowo Amerykę i skorzystaj z wygodnych połączeń Lufthansa Group do USA

Latem 2023r. Lufthansa zaoferuje połączenia najnowszym samolotem w swojej flocie – Boeingiem 787-9 do pięciu dodatkowych miejsc w Ameryce Północnej. Będą to takie kierunki jak: Dallas-Fort Worth, Montreal, Denver, Austin, Detroit i Nowy Jork (Newark).

Nowy samolot wyposażony będzie w bardzo cichą kabinę z innowacyjnym systemem oświetlenia, które zmienia się w zależności od pory dnia. Duże okna dają możliwość lepszego oglądania tego, co na zewnątrz, a ogólne poczucie większej przestrzeni podnosi znacznie komfort podróży. Ten długodystansowy Dreamliner będzie też jednym z najbardziej oszczędnych i przyjaznych dla środowiska samolotów Lufthansy obsługujących loty międzykontynentalne.

Wraz z partnerami United Airlines i Air Canada Lufthansa Group oferuje ponad 250 połączeń do Ameryki Północnej. Lufthansa Group wciąż stopniowo rozszerza siatkę połączeń oferowaną z/do Polski.
W letnim rozkładzie zaproponuje połączenia z 7 miast: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Katowic i Rzeszowa.


Znajdź swoje wymarzone miejsce na mapie Ameryki i poleć tam jedną z linii lotniczych należących do Lufthansa Group!

Artykuł sponsorowany.

2023-02-24

Klasa rezerwacyjna i taryfy

Czym jest klasa rezerwacyjna? W obrębie klas serwisowych (ekonomicznej, premium, biznes i first) istnieje od kilku do kilkunastu klas rezerwacyjnych. Każda z nich kryje za sobą określone warunki taryfowe biletu oraz cenę netto. Niektóre tanie linie lotnicze też mają swoje klasy rezerwacyjne – co prawda pasażer nie siedzi w oddzielnej kabinie, ale do ceny biletu ma wliczone usługi dodatkowe, jak między innymi większa przestrzeń na nogi czy pierwszeństwo wejścia na pokład.

Zdjęcia z PLL LOT 

Im szybciej kupujesz, tym więcej zyskujesz

Załóżmy, że klasa ekonomiczna ma ok. 150 miejsc. Te 150 miejsc jest podzielone na 15 różnych klas rezerwacyjnych, po 10 miejsc w każdej klasie. Za każdą z klas rezerwacyjnych kryją się inne ceny, które sprzedawane są od najtańszych do najdroższych. Zasada jest więc prosta. Im szybciej będziesz chciał kupić bilet, tym cena powinna być niższa. Taryfy te nie są przyporządkowane do konkretnego miejsca w samolocie. Czasami może zdarzyć się tak, że ja kupiłem bilet z dużym wyprzedzeniem i zapłaciłem za niego określoną kwotę, a pasażer siedzący obok zaplanował podróż na kilka dni przed podróżą i zapłacił za niego nawet 10-krotnie większą sumę niż ja. Bywa i tak, że cena biletu w klasie ekonomicznej może przekraczać ceny z klas premium czy nawet biznes. Dlaczego?

O tym decyduje w głównej mierze polityka cenowa linii lotniczych, ale też zasada: im szybciej kupujesz, tym więcej zyskujesz. Każda z klas rezerwacyjnych oznaczona jest konkretną literą. Dla większości podróżnych nie ma to najmniejszego znaczenia, ale dla kasjerów lotniczych ma ogromne. Za każdą taką literą kryją się dokładne warunki taryf tzw. Fare basis. Każda z nich jest różna i oferuje różne warunki cenowe, ale też ewentualną zmianę dat podróży, miejsca podróży, zwrotu biletu przed podróżą, w trakcie, jak i w momencie niestawienia się na lotnisku. Taryfy zawierają również szczegółowe informacje odnośnie do minimum pobytu, jaki musimy odbyć podczas podróży albo jego daty ważności. Za maksymalny okres ważności biletu przyjmujemy rok kalendarzowy od momentu daty wylotu.

Zdjęcia z PLL LOT 

Branded fares, czyli taryfy pułapki

Kilka lat temu linie lotnicze zaczęły poszerzać swoją ofertę i możliwości różnych wariacji, wprowadzając tzw. branded fares. Za każdą klasą rezerwacyjną (czyli naszą literką) będą się kryły dodatkowe podtaryfy, które będą decydowały o tym, czy dany bilet będzie miał w cenie np. bagaż rejestrowany, czy będzie go można w ogóle lub w części zwrócić oraz, czy będzie można dokonać jakiejkolwiek zmiany tego wykupionego biletu.

Wprowadzenie takich zmian skutkuje wieloma pułapkami, na jakie pasażer może być narażony. Specjalnie użyłem takiego określenia. W gąszczu informacji pasażerowie często nie będą w stanie sami ocenić jaki bilet właśnie zakupili. Może dojść do sytuacji, że ja kupiłem bilet z dużym wyprzedzeniem, w którym będę miał bagaż podróżny, w razie potrzeby będę mógł go zwrócić czy zmienić go w każdym momencie. Inna osoba kupi bilet kilkukrotnie droższy, ale nie będzie miała ani bagażu rejestrowanego, nie będzie go mogła zmienić, ani zwrócić, poza drobną częścią podatków i opłat lotniskowych. Może to doprowadzić do bardzo dużych frustracji. Doświadczony agent lotniczy powinien przed wykupem takiego biletu określić przynajmniej podstawowe warunki, aby potem uniknąć nieporozumień. W przypadku zakupu takich biletów przez wyszukiwarki internetowe pasażerowie sami muszą być bardzo czujni, aby potem nie stracić sporych pieniędzy.


Skorzystaj z pomocy doświadczonego agenta lotniczego Flugo


2022-06-10

Jakie wyróżniamy klasy serwisowe? Klasa biznes oraz first class

W ostatnim wpisie poruszyłem kwestię klas serwisowych. Standard obsługi oraz profity wynikające z zakupionego przez nas rodzaju biletu znacznie się od siebie różnią. Warto więc wiedzieć jakie są zalety poszczególnych klas serwisowych. Tym razem scharakteryzuję klasę pierwszą oraz klasę biznes, czyli znacznie wyższy standard podróżowania.

Fotografia przedstawiająca przykładową kabinę w klasie biznes linii Emirates

Klasa Biznes

Klasa Biznes to inny poziom podróżowania. Już na dolotach europejskich mamy osobne miejsca z przodu kabiny samolotu, które są albo szersze i z możliwością większego rozłożenia albo przedzielone pustym miejscem pozwalającym na większą dozę prywatności. Całość jest oddzielona zasłonkami od klasy ekonomicznej. Na rejsach interkontynentalnych będzie to osobna kabina umieszczona z przodu samolotu z dużo większymi fotelami rozkładającymi się najczęściej do pozycji poziomej, zwiększającej znacznie komfort spania przy długich rejsach. Klasa biznes to o wiele szersza gama rozrywki pokładowej z dużo większymi ekranami jak w klasie ekonomicznej, czy premium. Posiłki serwowane są z osobnego menu i przygotowywanego przez najlepszych szefów kuchni, przypominające wizytę w dobrej restauracji. Dodatkowo kabiny klasy biznes posiadają od kilkunastu do kilkudziesięciu foteli w jednej kabinie, zwiększając w ten sposób komfort podróży. Do tego wszystkiego dochodzi indywidualna pościel i napoje alkoholowe z wyższej półki. Co więcej, każdy pasażer może zabrać ze sobą dużo większą ilość bagażu rejestrowanego, często 3 sztuki nawet po 30 kg oraz bagaż podręczny.

Linie, dopieszczając swoich klientów, oferują również osobiste zestawy kosmetyków. Na samym lotnisku pasażerowie klasy biznes traktowani są bardzo indywidualnie, począwszy od osobnych stanowisk check in, do których rzadko są kolejki. Do kontroli bezpieczeństwa mogą podchodzić tzw. Fast trackami. Proponowany jest także np. dostęp do saloników na lotniskach, a niektóre linie oferują bezpłatny transfer limuzyną na lotnisko przed wylotem czy nawet bezpłatne noclegi. 

First Class

Klasa pierwsza tzw. First Class to zupełnie inna bajka. Jeśli Czytali Państwo „Księgi z tysiąca i jednej nocy” i pamiętacie przepych, bogactwo i wygody, jakimi otaczali się książęta, to właśnie takie wrażenie ma sprawiać First Class. Przygoda rozpoczyna się już na lotnisku, do którego dojedziemy prywatną limuzyną. Pasażerowie tej klasy obsługiwani są indywidualnie przy stanowiskach check-in. Linie lotnicze oferują sprawne przejście fast trackiem do kontroli bezpieczeństwa lub nawet osobne saloniki VIP do odprawy. Wrócę na chwilę do klasy biznes, która proponuje podczas oczekiwania na kolejny przelot możliwość pobytu w tzw. VIP Lounge lub Business Lounge. Pasażerowie mogą tam zrelaksować się przed podróżą. Do wyboru mają szeroką gamę napojów bezalkoholowych, jak i alkoholi, a także różne przekąski. Jest także opcja odświeżenia się pod prysznicem. Na wielu dużych lotniskach saloniki dla klasy first zaczynają przypominać pięciogwiazdkowe hotele, prześcigając się między sobą ofertą, aby przyciągnąć do siebie ten segment zamożnych klientów.

Przykładowa kabina w klasie first linii Emirates

W klasie first mamy od kilku do najwyżej kilkunastu siedzeń, czy raczej osobnych pokoi oddzielonych ściankami, które tworzą klimat prywatności i intymności. W takim indywidualnym saloniku mamy swój barek oraz serwis multimedialny na najwyższym poziomie. Posiłki serwowane są na porcelanowych naczyniach. W niektórych rodzajach samolotów pasażerowie mają do dyspozycji łazienki z prysznicem wraz z kosmetykami znanych światowych producentów. W ramach relaksu można skorzystać z pokładowego baru, w którym doświadczeni barmani są w stanie przygotować wyśmienite drinki na bazie alkoholu z najwyższej półki. Fotele lotnicze są tak duże, że po ich rozłożeniu do pozycji poziomej tworzą wygodne łóżka. Każdy pasażer otrzymuje wygodną pidżamę i w tak komfortowych warunkach może zapomnieć, że jest na pokładzie samolotu.


 Zapoznaj się z ofertą rezerwacji grupowych od Flugo


2022-06-08

Jakie wyróżniamy klasy serwisowe? O klasie ekonomicznej

Wyodrębniamy cztery najważniejsze klasy serwisowe: ekonomiczną, ekonomiczną premium, biznes oraz pierwszą. Każda z nich oferuje zupełnie inny wachlarz korzyści proponowanych przez linie lotnicze. Klasa lotnicza to pewien standard oraz świadczenia podczas odbywanej przez nas podróży, na jakie decydujemy się w momencie zakupu biletu lotniczego u konkretnego przewoźnika. Dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne klasy serwisowe. 

Zdjęcia z PLL LOT

Klasa ekonomiczna

W klasie ekonomicznej wyróżnia się trzy rodzaje opcji:

  • klasę ekonomiczną,
  • klasę ekonomiczną premium,
  • klasę Economy+.

Klasa ekonomiczna oferuje podstawowy zakres usług takich jak bagaż nadawany do ok. 23 kg (za który często trzeba dopłacać dodatkowo), bagaż podręczny do ok. 8 kg, standardowe miejsce w samolocie oraz ograniczoną ofertę posiłków, przekąsek i napojów, często za dodatkową opłatą.

Klasa ekonomiczna-premium z reguły gwarantuje większą ilość miejsca na nogi, szerszy fotel, który można odchylić pod większym kątem, możliwość zabrania np. dwóch sztuk bagażu rejestrowanego w cenie biletu, większy wybór posiłków na pokładzie, czy opcję szybszego wyboru konkretnego miejsca w samolocie, kończąc na możliwości dopłaty do wejścia do saloników VIP na lotniskach, które nie są dostępne dla pasażerów klasy ekonomicznej. Oczywiście wszystko w zależności od trasy oraz typu samolotu. W wielu przypadkach miejsca w klasie premium znajdują się w osobnej części samolotu między klasą ekonomiczną a premium, tworząc dodatkowy atut choćby w postaci większego spokoju podczas podróży, czy szansa szybszego opuszczenia samolotu. W klasie premium nie będzie również możliwości, aby posadzono nas na „skrzydle” bez możliwości podziwiania widoków podczas podróży. Należy także pamiętać, że w przypadku rejsów z przesiadką (pomimo zakupu biletu w klasie premium) najczęściej nie ma co liczyć na lepszy standard podróży na dolotach europejskich, gdyż ta część podróży będzie odbywała się w kabinie klasy ekonomicznej.

Zdjęcia z PLL LOT

Przy okazji warto nadmienić, że niektóre linie lotnicze oferują opcję typu Economy+, gdzie teoretycznie wydaje się, że rezerwacja biletu dotyczy klasy premium w okazyjnej cenie. Niestety, rezerwujemy tylko miejsce z przodu kabiny, które w żaden sposób nie różni się od miejsc w regularnej klasie ekonomicznej. Być może jest trochę więcej miejsca na nogi, ale nie idzie za tym szereg korzyści, które wymieniłem w klasie premium.


Sprawdź naszą ofertę rezerwacji grupowych


2022-06-08

Rezerwacje grupowe czy indywidualne część trzecia

Przy dokonywaniu rezerwacji grupowych należy pamiętać, że cena dla pasażerów nie zawsze musi być niższa niż w przypadku rezerwacji indywidualnej. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że linia lotnicza na biletach musi zarabiać. Nie każda osoba lecąca tym samym samolotem kupuje bilet w tej samej cenie. Jest to uzależnione od taryf, w jakich zostały zakupione bilety. Postaram się Państwu wyjaśnić, od czego zależy cena biletów lotniczych dla grup.

Trzy komponenty ceny biletów lotniczych

W przypadku rezerwacji indywidualnych bilety możemy dostać w różnych cenach w tej samej klasie serwisowej dla poszczególnych osób. W rezerwacji grupowej będziemy mieli najczęściej jedną cenę dla wszystkich pasażerów, ale będzie ona wypośrodkowana w zależności od ilości osób, o jakie się pytamy. Cena jest też uzależniona od dostępności miejsc oraz sezonu, w jakim chcemy podróżować. Nie należy się tym za bardzo zrażać, gdyż różnice często są niewielkie, a niektóre linie stosują czasami  promocje  na bilety grupowe. Dzięki temu na niektórych kierunkach podróży możemy uzyskać o wiele bardziej satysfakcjonującą cenę niż w przypadku indywidualnych biletów. Przy wycenie należy pamiętać jednak o tym, że cena biletu lotniczego składa się z 3 różnych pozycji. Jest to:

  • cena netto biletu, 
  • podatki,
  • opłaty lotniskowe.

Dwie z nich będziemy mieli zagwarantowane aż do wystawienia biletów i ostatecznej płatności – podstawę biletu oraz opłatę za jego wystawienie. Podatki i opłaty lotniskowe podawane są w różnych walutach, co ma wpływ na kurs przeliczenia i w każdym momencie mogą zostać zmienione przez rządy danych państw czy lotniska. Różnice z tego wynikające pokrywane są przez nabywcę biletu.

Największe różnice mogą wynikać z podatku paliwowego, który pobierany jest przez linie lotnicze. Co prawda od czasów kryzysu paliwowego sprzed kilkunastu lat linie w większości zmieniły sposób kontraktowania grup i jest on zagwarantowany w momencie dokonania rezerwacji. Dzięki temu nie grożą nam już dopłaty sięgające kilkuset złotych przy zakupie jednego biletu. Podczas dokonywania rezerwacji trzeba mieć to na uwadze i liczyć się z tym, że podczas finalnej dopłaty może zdarzyć się tak, że łączna cena biletów trochę się zmieni.

Tanie linie lotnicze – czy na pewno warto?

Tanie linie lotnicze do rezerwacji grupowych podchodzą bardziej restrykcyjnie. W większości przypadków musimy w nich z góry dokonać całkowitej płatności lub podział rat jest mniej elastyczny, niż w liniach regularnych. Często nie mamy możliwości redukcji takiej grupy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zaletą jest natomiast to, że nazwiska będzie można podać w późniejszym terminie, co jest bardzo pomocne w wielu przypadkach. Można także je zmienić za opłatą już po ostatecznym terminie wyznaczonym przez linie lotnicze. Minusem tanich linii jest brak umów z innymi regularnymi przewoźnikami.

Niestety czasami zdarza się tak, że linia lotnicza zmienia rozkład, strajkuje, albo powstaje inny problem, który uniemożliwia odbycie podróży w wybranym przez nas terminie. Wybierając tanią linię, jesteśmy kuszeni bezpośrednim połączeniem i niższą ceną. Jednak jeśli dana linia ma połączenie w wybrane przez nas miejsce tylko raz w tygodniu i nagle odwoła takie połączenie… To nie mamy alternatywy. Linia zwróci nam wpłacone pieniądze, jednak nie mamy już możliwości zakupienia biletów dla naszej grupy, czy nawet indywidualnych rezerwacji na inne linie. Przewoźnik może nam też zaproponować następny rejs, który jest za kilka dni lub za tydzień. Regularne linie mają więcej połączeń i umowy podpisane z wieloma przewoźnikami, dzięki którym mogą wysłać pasażerów do miejsca docelowego. Co prawda taka podróż może się przedłużyć o kolejny dzień i zamiast z jedną, to polecimy z dwiema przesiadkami. 


Skorzystaj z naszej oferty rezerwacji biletów dla grup


2022-04-28

Rezerwacje grupowe czy indywidualne, część druga

W poniższym wpisie chciałbym Państwa przekonać do rezerwacji grupowych. Maksymalne grupy, jakie jesteśmy w stanie stworzyć, oscylują w okolicach 250-400 osób. Czasami wiąże się to z koniecznością podziału grupy między różne linie lotnicze. Jeśli organizowany jest wyjazd służbowy, nagrodowy lub inny, często nie są znane wszystkie nazwiska pasażerów, zwłaszcza jeżeli grupa liczy więcej niż 10 osób. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest rezerwacja grupowa

Co można zyskać dzięki rezerwacji grupowej?

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dokonać wstępnej rezerwacji dla określonej liczby osób bez konieczności podawania nazwisk. Kolejną zaletą jest możliwość sprawdzenia, w jakim terminie mamy najlepszą dostępność miejsc – a co za tym idzie – możemy uzyskać jak najlepszą cenę. Poza „tanimi liniami” założenie wstępnej rezerwacji grupowej nie wiąże się z żadnymi kosztami, dlatego warto pytać o takie rozwiązanie. Doświadczony agent IATA jest w stanie sprawdzić połączenia wszystkich linii obsługujących dany kierunek, dostępność miejsc i ceny za poszczególne opcje. Po założeniu wstępnej rezerwacji (opcji) klient dostaje wycenę na każdą osobę. Bez ponoszenia kosztów takie miejsca można trzymać od ok. tygodnia do nawet miesiąca, w zależności od warunków konkretnej linii lotniczej. Każdorazowo przy wysyłaniu oferty agent powinien wysyłać szczegółowe warunki odnośnie do potwierdzenia takiej rezerwacji, wysokości i terminów wpłat, ewentualnej możliwości redukcji grupy oraz terminu podania nazwisk, a także ewentualnej możliwości ich zmiany po samym wystawieniu. 

Rezerwacje grupowe mają o wiele szerszy zakres możliwości niż rezerwacje indywidualne. Najistotniejszy przy rezerwacjach grupowych jest fakt, że po założeniu takiej opcji będziemy mieli możliwość darmowej rezygnacji w określonym czasie. Co więcej, nie musimy od razu znać nazwisk pasażerów, które będzie trzeba podać na około miesiąc lub 2 tygodnie przed wylotem. Niektóre linie lotnicze pozwalają nawet na podanie nazwisk na 3 dni przed wylotem. Do momentu wystawienia biletów nazwiska te będzie można zmienić bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Po wystawieniu wiele linii dopuszcza możliwość zmiany danych pasażera za opłatą. Jest to niewątpliwy plus i przewaga nad rezerwacjami indywidualnymi. 

A co z ceną rezerwacji grupowej?

W rezerwacjach grupowych cena biletów ustalana jest dla całej grupy w momencie dokonania rezerwacji. Dzięki temu mamy pewność, czy zmieścimy się w planowanym budżecie oraz gwarancję tego, że otrzymamy miejsca dla wszystkich osób, o które pytaliśmy. Kolejnym atutem jest możliwość dokonania płatności w ratach, wyznaczonych każdorazowo przez warunki poszczególnych linii. Dzięki temu nasz budżet nie jest od razu tak bardzo obciążany. Co więcej, po dokonaniu rezerwacji większość linii lotniczych dopuszcza możliwość częściowej i bezkosztowej redukcji miejsc w zależności od okresu, w jakim się jej dokonało albo redukcji za określoną opłatą. Istotne jest, by ilość osób nie spadła poniżej 10. 


Sprawdź naszą ofertę rezerwacji grupowych


2022-04-20

Rezerwacje grupowe czy indywidualne część pierwsza

Z rezerwacjami indywidualnymi mamy do czynienia wtedy, gdy liczba pasażerów nie przekracza 9 osób. Natomiast w przypadku 10 i więcej, mówimy już o grupie. Wyjątkiem są niektóre tanie linie lotnicze. Rezerwacji grupowej dokonuje się wtedy dla 15 bądź 20-osobowej grupy podróżującej razem. W poniższym wpisie chciałbym przybliżyć Państwu wady i zalety rezerwacji grupowych oraz indywidualnych.

Rezerwacja indywidualna czy grupowa? 

Jeżeli Państwa grupa liczy 9 pasażerów lub mniej i jesteście zdecydowani na zakup biletów, które udało się znaleźć w atrakcyjnej cenie, to warto je zakupić. W przypadku linii regularnych można dokonać rezerwacji maksymalnie dla 9 osób na raz. Kiedy jednak finalnie zdarzy się tak, że grupa będzie liczyła mniej niż te 9 osób, nie powinno być żadnego problemu podczas dokonywania rezerwacji.

Problem może się pojawić wtedy, gdy – chcąc dodać więcej pasażerów do rezerwacji – okaże się, że cena wzrosła lub nie ma już wolnych miejsc. Zakupione przez Państwa przed chwilą bilety grupowe nie podlegają zwrotowi. Można takiej sytuacji uniknąć, wykupując polisę ubezpieczeniową od kosztów rezygnacji z biletu lotniczego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie można z niej skorzystać w każdej sytuacji, regulują to ściśle określone warunki. 

Jak zminimalizować ryzyko?

Pierwszym sposobem na uniknięcie problemów z dodaniem kolejnych osób do rezerwacji jest skorzystanie z pośrednictwa agenta IATA, który przed wystawieniem biletów może założyć rezerwację wstępną najpierw dla 9 osób, a potem dla kolejnych, weryfikując dostępne ceny. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie obciąża ono od razu Państwa portfela. Cenę rezerwacji dla wszystkich osób można sprawdzić w momencie jej dokonywania. Co więcej, zyskują Państwo możliwość skorzystania z usług doświadczonego agenta IATA, który sprawdzi najdogodniejsze połączenia na różne linie lotnicze, tak aby oferta była dla Państwa jak najkorzystniejsza. Na spersonalizowaną pomoc można liczyć także już po zakupie biletów.


Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty rezerwacji biletów lotniczych dla grup


2022-04-13

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Czy zadajesz sobie pytanie, jak przygotować się do podróży samolotem? Dobrze spakowany bagaż podręczny to już połowa Twojego sukcesu. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnego stresu oraz chaotycznego przepakowywania walizek na lotnisku. Dzięki dobrze zorganizowanemu bagażowi podręcznemu zaoszczędzisz pieniądze oraz czas. Podpowiadamy, jak spakować bagaż podręczny do samolotu oraz co można ze sobą zabrać na pokład.

Wymiary bagażu podręcznego 

Zazwyczaj większość linii lotniczych dopuszcza zabranie jednego bagażu podręcznego. Niektóre linie zezwalają na wniesienie na pokład np. małej torebki. Warto przed podróżą sprawdzić jakie wymiary oraz dopuszczalną wagę może mieć plecak bądź walizka. Standardowo ich wymiary wynoszą 50x40x20 cm. Należy pamiętać, że wymiary uwzględniają również kółka oraz uchwyty. Podane niżej limity są umowne, przed przygotowaniem bagażu należy sprawdzić dopuszczalne wymiary wymagane na poszczególnych liniach lotniczych.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

  • w rejsowych liniach lotniczych u niektórych przewoźników są zwiększane limity wagi bagażu podręcznego w pierwszej klasie oraz klasie biznesowej,
  • rodzicom ani niemowlętom nie przysługuje dodatkowy bagaż podręczny. Wszelkie akcesoria oraz jedzenie dla dziecka musi się zmieścić w bagażach podręcznych rodziców, bez możliwości zwiększenia ich limitów,
  • w przypadku przekroczenia wagi lub wymiarów bagażu podręcznego zostanie on odprawiony jako bagaż rejestrowany.

Co można zabrać do bagażu podręcznego?

Bagaż podręczny powinien zawierać tylko i wyłącznie niezbędne rzeczy, takie jak leki, jedzenie, napoje bądź kosmetyki. Dodatkowo one również podlegają limitom objętościowym oraz ilościowym. Na pokład samolotu można wnieść między innymi:

  • kosmetyki w opakowaniu do 100 ml, umieszczone w przezroczystej torbie bądź kosmetyczce o maksymalnej pojemności 1 l,
  • alkohol o zawartości max. 70% w opakowaniu do 100 ml (wyjątek stanowi alkohol kupiony w strefie bezcłowej),
  • żywność oraz napoje, przy czym produkty płynne podlegają podobnym limitom co kosmetyki (wyjątek stanowi pokarm dla niemowląt),
  • leki na czas podróży samolotem (nie podlegają limitom),
  • sprzęt medyczny, taki jak np. ciśnieniomierz.


Na pokład samolotu nie można wnieść przedmiotów o ostrych zakończeniach, m.in. korkociągu, przedmiotów łatwopalnych oraz broni.

2022-03-08