W ostatnim wpisie poruszyłem kwestię klas serwisowych. Standard obsługi oraz profity wynikające z zakupionego przez nas rodzaju biletu znacznie się od siebie różnią. Warto więc wiedzieć jakie są zalety poszczególnych klas serwisowych. Tym razem scharakteryzuję klasę pierwszą oraz klasę biznes, czyli znacznie wyższy standard podróżowania.

Fotografia przedstawiająca przykładową kabinę w klasie biznes linii Emirates

Klasa Biznes

Klasa Biznes to inny poziom podróżowania. Już na dolotach europejskich mamy osobne miejsca z przodu kabiny samolotu, które są albo szersze i z możliwością większego rozłożenia albo przedzielone pustym miejscem pozwalającym na większą dozę prywatności. Całość jest oddzielona zasłonkami od klasy ekonomicznej. Na rejsach interkontynentalnych będzie to osobna kabina umieszczona z przodu samolotu z dużo większymi fotelami rozkładającymi się najczęściej do pozycji poziomej, zwiększającej znacznie komfort spania przy długich rejsach. Klasa biznes to o wiele szersza gama rozrywki pokładowej z dużo większymi ekranami jak w klasie ekonomicznej, czy premium. Posiłki serwowane są z osobnego menu i przygotowywanego przez najlepszych szefów kuchni, przypominające wizytę w dobrej restauracji. Dodatkowo kabiny klasy biznes posiadają od kilkunastu do kilkudziesięciu foteli w jednej kabinie, zwiększając w ten sposób komfort podróży. Do tego wszystkiego dochodzi indywidualna pościel i napoje alkoholowe z wyższej półki. Co więcej, każdy pasażer może zabrać ze sobą dużo większą ilość bagażu rejestrowanego, często 3 sztuki nawet po 30 kg oraz bagaż podręczny.

Linie, dopieszczając swoich klientów, oferują również osobiste zestawy kosmetyków. Na samym lotnisku pasażerowie klasy biznes traktowani są bardzo indywidualnie, począwszy od osobnych stanowisk check in, do których rzadko są kolejki. Do kontroli bezpieczeństwa mogą podchodzić tzw. Fast trackami. Proponowany jest także np. dostęp do saloników na lotniskach, a niektóre linie oferują bezpłatny transfer limuzyną na lotnisko przed wylotem czy nawet bezpłatne noclegi. 

First Class

Klasa pierwsza tzw. First Class to zupełnie inna bajka. Jeśli Czytali Państwo „Księgi z tysiąca i jednej nocy” i pamiętacie przepych, bogactwo i wygody, jakimi otaczali się książęta, to właśnie takie wrażenie ma sprawiać First Class. Przygoda rozpoczyna się już na lotnisku, do którego dojedziemy prywatną limuzyną. Pasażerowie tej klasy obsługiwani są indywidualnie przy stanowiskach check-in. Linie lotnicze oferują sprawne przejście fast trackiem do kontroli bezpieczeństwa lub nawet osobne saloniki VIP do odprawy. Wrócę na chwilę do klasy biznes, która proponuje podczas oczekiwania na kolejny przelot możliwość pobytu w tzw. VIP Lounge lub Business Lounge. Pasażerowie mogą tam zrelaksować się przed podróżą. Do wyboru mają szeroką gamę napojów bezalkoholowych, jak i alkoholi, a także różne przekąski. Jest także opcja odświeżenia się pod prysznicem. Na wielu dużych lotniskach saloniki dla klasy first zaczynają przypominać pięciogwiazdkowe hotele, prześcigając się między sobą ofertą, aby przyciągnąć do siebie ten segment zamożnych klientów.


Przykładowa kabina w klasie first linii Emirates

W klasie first mamy od kilku do najwyżej kilkunastu siedzeń, czy raczej osobnych pokoi oddzielonych ściankami, które tworzą klimat prywatności i intymności. W takim indywidualnym saloniku mamy swój barek oraz serwis multimedialny na najwyższym poziomie. Posiłki serwowane są na porcelanowych naczyniach. W niektórych rodzajach samolotów pasażerowie mają do dyspozycji łazienki z prysznicem wraz z kosmetykami znanych światowych producentów. W ramach relaksu można skorzystać z pokładowego baru, w którym doświadczeni barmani są w stanie przygotować wyśmienite drinki na bazie alkoholu z najwyższej półki. Fotele lotnicze są tak duże, że po ich rozłożeniu do pozycji poziomej tworzą wygodne łóżka. Każdy pasażer otrzymuje wygodną pidżamę i w tak komfortowych warunkach może zapomnieć, że jest na pokładzie samolotu.


 Zapoznaj się z ofertą rezerwacji grupowych od Flugo