Wyodrębniamy cztery najważniejsze klasy serwisowe: ekonomiczną, ekonomiczną premium, biznes oraz pierwszą. Każda z nich oferuje zupełnie inny wachlarz korzyści proponowanych przez linie lotnicze. Klasa lotnicza to pewien standard oraz świadczenia podczas odbywanej przez nas podróży, na jakie decydujemy się w momencie zakupu biletu lotniczego u konkretnego przewoźnika. Dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne klasy serwisowe. 

Zdjęcia z PLL LOT

Klasa ekonomiczna

W klasie ekonomicznej wyróżnia się trzy rodzaje opcji:

  • klasę ekonomiczną,
  • klasę ekonomiczną premium,
  • klasę Economy+.

Klasa ekonomiczna oferuje podstawowy zakres usług takich jak bagaż nadawany do ok. 23 kg (za który często trzeba dopłacać dodatkowo), bagaż podręczny do ok. 8 kg, standardowe miejsce w samolocie oraz ograniczoną ofertę posiłków, przekąsek i napojów, często za dodatkową opłatą.

Klasa ekonomiczna-premium z reguły gwarantuje większą ilość miejsca na nogi, szerszy fotel, który można odchylić pod większym kątem, możliwość zabrania np. dwóch sztuk bagażu rejestrowanego w cenie biletu, większy wybór posiłków na pokładzie, czy opcję szybszego wyboru konkretnego miejsca w samolocie, kończąc na możliwości dopłaty do wejścia do saloników VIP na lotniskach, które nie są dostępne dla pasażerów klasy ekonomicznej. Oczywiście wszystko w zależności od trasy oraz typu samolotu. W wielu przypadkach miejsca w klasie premium znajdują się w osobnej części samolotu między klasą ekonomiczną a premium, tworząc dodatkowy atut choćby w postaci większego spokoju podczas podróży, czy szansa szybszego opuszczenia samolotu. W klasie premium nie będzie również możliwości, aby posadzono nas na „skrzydle” bez możliwości podziwiania widoków podczas podróży. Należy także pamiętać, że w przypadku rejsów z przesiadką (pomimo zakupu biletu w klasie premium) najczęściej nie ma co liczyć na lepszy standard podróży na dolotach europejskich, gdyż ta część podróży będzie odbywała się w kabinie klasy ekonomicznej.


Zdjęcia z PLL LOT

Przy okazji warto nadmienić, że niektóre linie lotnicze oferują opcję typu Economy+, gdzie teoretycznie wydaje się, że rezerwacja biletu dotyczy klasy premium w okazyjnej cenie. Niestety, rezerwujemy tylko miejsce z przodu kabiny, które w żaden sposób nie różni się od miejsc w regularnej klasie ekonomicznej. Być może jest trochę więcej miejsca na nogi, ale nie idzie za tym szereg korzyści, które wymieniłem w klasie premium.


Sprawdź naszą ofertę rezerwacji grupowych