Przy dokonywaniu rezerwacji grupowych należy pamiętać, że cena dla pasażerów nie zawsze musi być niższa niż w przypadku rezerwacji indywidualnej. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że linia lotnicza na biletach musi zarabiać. Nie każda osoba lecąca tym samym samolotem kupuje bilet w tej samej cenie. Jest to uzależnione od taryf, w jakich zostały zakupione bilety. Postaram się Państwu wyjaśnić, od czego zależy cena biletów lotniczych dla grup.

Trzy komponenty ceny biletów lotniczych

W przypadku rezerwacji indywidualnych bilety możemy dostać w różnych cenach w tej samej klasie serwisowej dla poszczególnych osób. W rezerwacji grupowej będziemy mieli najczęściej jedną cenę dla wszystkich pasażerów, ale będzie ona wypośrodkowana w zależności od ilości osób, o jakie się pytamy. Cena jest też uzależniona od dostępności miejsc oraz sezonu, w jakim chcemy podróżować. Nie należy się tym za bardzo zrażać, gdyż różnice często są niewielkie, a niektóre linie stosują czasami  promocje  na bilety grupowe. Dzięki temu na niektórych kierunkach podróży możemy uzyskać o wiele bardziej satysfakcjonującą cenę niż w przypadku indywidualnych biletów. Przy wycenie należy pamiętać jednak o tym, że cena biletu lotniczego składa się z 3 różnych pozycji. Jest to:

  • cena netto biletu, 
  • podatki,
  • opłaty lotniskowe.

Dwie z nich będziemy mieli zagwarantowane aż do wystawienia biletów i ostatecznej płatności – podstawę biletu oraz opłatę za jego wystawienie. Podatki i opłaty lotniskowe podawane są w różnych walutach, co ma wpływ na kurs przeliczenia i w każdym momencie mogą zostać zmienione przez rządy danych państw czy lotniska. Różnice z tego wynikające pokrywane są przez nabywcę biletu.

Największe różnice mogą wynikać z podatku paliwowego, który pobierany jest przez linie lotnicze. Co prawda od czasów kryzysu paliwowego sprzed kilkunastu lat linie w większości zmieniły sposób kontraktowania grup i jest on zagwarantowany w momencie dokonania rezerwacji. Dzięki temu nie grożą nam już dopłaty sięgające kilkuset złotych przy zakupie jednego biletu. Podczas dokonywania rezerwacji trzeba mieć to na uwadze i liczyć się z tym, że podczas finalnej dopłaty może zdarzyć się tak, że łączna cena biletów trochę się zmieni.

Tanie linie lotnicze – czy na pewno warto?

Tanie linie lotnicze do rezerwacji grupowych podchodzą bardziej restrykcyjnie. W większości przypadków musimy w nich z góry dokonać całkowitej płatności lub podział rat jest mniej elastyczny, niż w liniach regularnych. Często nie mamy możliwości redukcji takiej grupy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zaletą jest natomiast to, że nazwiska będzie można podać w późniejszym terminie, co jest bardzo pomocne w wielu przypadkach. Można także je zmienić za opłatą już po ostatecznym terminie wyznaczonym przez linie lotnicze. Minusem tanich linii jest brak umów z innymi regularnymi przewoźnikami.

Niestety czasami zdarza się tak, że linia lotnicza zmienia rozkład, strajkuje, albo powstaje inny problem, który uniemożliwia odbycie podróży w wybranym przez nas terminie. Wybierając tanią linię, jesteśmy kuszeni bezpośrednim połączeniem i niższą ceną. Jednak jeśli dana linia ma połączenie w wybrane przez nas miejsce tylko raz w tygodniu i nagle odwoła takie połączenie… To nie mamy alternatywy. Linia zwróci nam wpłacone pieniądze, jednak nie mamy już możliwości zakupienia biletów dla naszej grupy, czy nawet indywidualnych rezerwacji na inne linie. Przewoźnik może nam też zaproponować następny rejs, który jest za kilka dni lub za tydzień. Regularne linie mają więcej połączeń i umowy podpisane z wieloma przewoźnikami, dzięki którym mogą wysłać pasażerów do miejsca docelowego. Co prawda taka podróż może się przedłużyć o kolejny dzień i zamiast z jedną, to polecimy z dwiema przesiadkami. 


Skorzystaj z naszej oferty rezerwacji biletów dla grup